Οι Οργανούληδες στο Δημοτικό Σχολείο Ζαρού

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’1 τάξης του σχολείου μας είχαν την χαρά και την τύχη να γνωρίσουν τους Οργανούληδες. Ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές δημοτικού με την επιστημονική αιγίδα του ΕΟΜ και του Υπουργείου Υγείας και την υποστήριξη του Ιδρύματος Ωνάση, που έχει σκοπό να ενημερώσει και να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές για τη μεταμόσχευση και τη δωρεά οργάνων.

Ποια είναι τα όργανα του σώματός μας και πώς λειτουργούν; Πώς φροντίζουμε την υγεία μας; Τι μέγεθος έχει η καρδιά και ποιο εσωτερικό μας όργανο μπορεί και «ξαναγεννιέται»; Τι συμβαίνει εάν κάποιο από τα όργανα δεν λειτουργεί σωστά; Πώς ένας γιατρός μπορεί να αντικαταστήσει αυτό το όργανο με κάποιο άλλο; Δύσκολα ερωτήματα, όπως τα παραπάνω, γίνονται διασκεδαστικές ιστορίες μέσα από τους χαρακτήρες των Οργανούληδων. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, που ξεκίνησε από την Αγγλία, και ταξιδεύει ήδη σε Σκωτία και Καναδά, έρχεται τώρα και στην Ελλάδα για να μοιραστεί μαζί μας συμβουλές για τη φροντίδα της υγείας μας και να μας μάθει τα πάντα για τη δωρεά οργάνων.