ΟΧΙ ΒΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!

Καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς στο ολοήμερο ασχοληθήκαμε με το πρόγραμμα του σχολικού εκφοβισμού..Μάθαμε τι είναι η βία, ποιες είναι οι μορφές της, ποιος μπορεί να την προκαλέσει. τι συνέπειες μπορεί να έχει και το σημαντικότερο τι μπορούμε να κάνουμε για να αποφύγουμε περιστατικά βίας στο σχολείο μας.. Μέσα από συζήτηση, παιχνίδια ρόλων, ανάγνωση βιβλίων, παρακολούθηση ταινιών και βίντεο, συμπλήρωση ερωτηματολογίων για κάθε περίπτωση που μελετήσαμε καταλήξαμε σε κατασκευές που αναρτήσαμε σε χώρους του σχολείου για να ενημερώσουμε και τους υπόλοιπους μαθητές αλλά και σε μια τοιχογραφία στο σχολείο μας..Στη γιορτή λήξης του σχολείου μας παρουσιάσαμε το τραγούδι “Χέρια σαν αυτά”, ένα απόσπασμα του οποίου φαίνεται στο παρακάτω βίντεο..