Έναρξη λειτουργίας της σχολικής βιβλιοθήκης!

Στο πλαίσιο έναρξης λειτουργίας της σχολικής μας βιβλιοθήκης, ενός χώρου που διαμορφώθηκε τη φετινή χρονιά με στόχο την πραγματοποίηση δράσεων φιλαναγνωσίας, την Παρασκευή 3 Μαρτίου, έλαβε χώρα μια όμορφη δράση! Οι βιβλιοθηκάριοι της Στ’ υποδέχτηκαν τους μαθητές των Α’ τάξεων του σχολείου μας και από κοινού πέρασαν ποιοτικό χρόνο. Τα μικρότερα παιδιά αφού κάθισαν στη γωνιά ανάγνωσης, άκουσαν γεμάτα ενδιαφέρον την αφήγηση του παραμυθιού “Μια θάλασσα πλαστικά ” (συγγραφέας: Κατρίνα Τσάνταλη) κι έπειτα συζήτησαν για την προστασία του περιβάλλοντος, τρόπους προστασίας του, συμμετείχαν σε ενα αισθητηριακό παιχνίδι, καθαρίζοντας το βυθο απο πλαστικα και σκουπιδια και τέλος ζωγράφισαν τις αγαπημένες τους εικόνες από την ιστορία! Μέσω της παρούσας δραστηριότητας αναπτύχθηκαν πολλαπλές αξίες, όπως η συνεργασία, η υπευθυνότητα, ο σεβασμός και η συνεργασίας. Ας είναι η αρχή πολλών δημιουργικών δραστηριοτήτων που θα ακολουθήσουν!