Παγκόσμια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας κατά της Σχολικής Βίας (6 Μαρτίου), η σχολική μας βιβλιοθήκη άνοιξε και οι βιβλιοθηκάριοι της Στ’ τάξης υποδέχθηκαν με χαρά τους μαθητές των Ε’ τάξεων, με σκοπό την πραγματοποίηση δραστηριοτήτων για την έννοια της διαφορετικότητας. Αφού πρώτα διαβάστηκε το παραμύθι: “Το μικρό ΑΓΟΡΙ και τα 4 ΑΒΓΑ (Κατερίνα Τσάνταλη) συζητήσαμε για την αποδοχή της διαφορετικότητας και την αγάπη του εαυτού μας και έπειτα με σύνθημα “Όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι” δημιουργήσαμε την δική μας αφίσα στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα! Τέλος, δεν παραλείψαμε να γλυκαθούμε δοκιμάζοντας με κλειστά μάτια δύο διαφορετικά είδη σοκολάτας, με στόχο να αντιληφθούμε ότι σε εικόνα και γεύση διαφέρουν, αλλά μας προσφέρουν την ίδια ευχαρίστηση. Το ίδιο συμβαίνει και με τις ανθρώπινες σχέσεις!