Συνεργασία τάξεων Β΄ και Ε’1!

Την Πέμπτη 9/3/2023 οι μαθητές των τμημάτων της Β΄και Ε΄1 τάξης του σχολείου μας αποφασίσαμε να κάνουμε μια μικρή εκδρομή στη λίμνη του Ζαρού με σκοπό να πραγματοποιήσουμε κάποιες δράσεις για τον σχολικό εκφοβισμό. Εκμεταλλευόμενοι του ηλιόλουστο ουρανό περπατήσαμε ως τη λίμνη του Ζαρού και αφού συζητήσαμε με τα παιδιά το θέμα, κατασκευάσαμε δύο αφίσες με μηνύματα κατά του σχολικού εκφοβισμού. Στη συνέχεια διαβάσαμε στους μικρούς μαθητές της Β’ τάξης ένα παραμύθι για τη διαφορετικότητα με τίτλο « Το μικρό αγόρι και τα 4 αυγά» κι έπειτα ζωγράφισε το καθένα ό,τι το εντυπωσίασε από το παραμύθι. Μικροί και μεγάλοι αποδείξαμε για ακόμη μία φορά ότι η συνεργασία και η συλλογικότητα φέρνει πάντοτε τα επιθυμητά αποτελέσματα. Όλοι μαζί μπορούμε να ομορφύνουμε τη ζωή τη δική μας, αλλά και των άλλων, όταν γεμίσουμε με φως την ψυχή μας!