Παγκόσμια ημέρα διατροφής

Η Παγκόσμια ημέρα διατροφής, που εορτάζεται κάθε χρόνο στις 16 Οκτωβρίου, αποτελεί, όπως κάθε παγκόσμια ημέρα, μια καλή αφορμή για την ανάδειξη της μεγάλης σημασίας της σωστής και υγιεινής διατροφής των παιδιών.

Για τον λόγο αυτό, οι μαθητές και οι μαθήτριες  των Ε΄ και ΣΤ2 ΄ τάξεων του σχολείου μας, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κ. Μαστοράκη Δημήτρη, κ. Καργάκη Μαρίνας και κ. Μανωλακάκη Μαριλένας, αφού προσέγγισαν ολιστικά το θέμα της «Διατροφής», ενημερώθηκαν για τα οφέλη της υγιεινής διατροφής, χρησιμοποιώντας το πιάτο της υγιεινής διατροφής και συζήτησαν για τις καθημερινές διατροφικές τους συνήθειες, αναδεικνύοντας την αξία της ποικιλίας στο καθημερινό παιδικό διαιτολόγιο.

Ακόμη, όλοι μαζί απόλαυσαν ένα υγιεινό πρωινό, δοκιμάζοντας πολλά διαφορετικά είδη τροφών, όπως φρούτα, λαχανικά, μέλι, γιαούρτι, δημητριακά κ.ά. Μέσα από αυτή τη βιωματική προσέγγιση τα παιδιά ανέπτυξαν δεξιότητες συνεργασίας και ομαδικότητας!