Χαμόγελου του Παιδιού

Την Παρασκευή 28 Απριλίου τα παιδιά του Ε΄ τμήματος αλλά και οι δάσκαλοί τους είχαμε την ιδιαίτερη χαρά και τιμή να επισκεφθεί το σχολείο μας η κ. Φωτεινή Παπαδάκη, μια ψυχολόγος από το Χαμόγελο του Παιδιού. Αρχικά, εξήγησε και ανέφερε τον σκοπό και τις δράσεις της ιδιαίτερης αλλά και σημαντικής αυτής οργάνωσης για την κοινωνία μας καθώς και την ιστορία της δημιουργίας της. Ακολούθως, με την προβολή διαφόρων σεναρίων με τον αγαπημένο ήρωα του θεάτρου σκιών, Καραγκιόζη, μίλησαν, συζήτησαν για την αξία της φιλίας, των διαπροσωπικών σχέσεων μεταξύ των μαθητών μέσα στην τάξη και στο σχολείο γενικότερα. Τέλος, καταλήξαμε σε ένα πολύ σημαντικό συμπέρασμα: τα αστεία, τα πειράγματα και οι πλάκες είναι «εντάξει» όταν γίνονται μεταξύ φίλων και διασκεδάζουν όλοι. Παύει όμως να ισχύει όταν αρχίζουμε να αισθανόμαστε άβολα, «άσχημα» ή όταν νιώθουμε πως μας προσβάλλουν. Εάν συμβαίνει σε εμάς ή παρατηρούμε να γίνεται σε ένα/μια συμμαθητή/τρια μας οφείλουμε να προσπαθήσουμε να το σταματήσουμε είτε αναφέροντας το σε κάποιον μεγαλύτερο που εμπιστευόμαστε είτε με τη δική μας στάση και συμπεριφορά να αποθαρρύνουμε το πρόσωπο που το προκαλεί.

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως την κ. Φωτεινή Παπαδάκη. Αν θέλετε να ενημερωθείτε για τις δράσεις και τον σκοπό του «Χαμόγελου του Παιδιού» μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα της πατώντας τον παρακάτω σύνδεσμο: https://www.hamogelo.gr/gr/el/