Η κα. Μαυρουδή Μαρία στο σχολείο μας!

Την Παρασκευή, 28 Απριλίου, είχαμε την τιμή και τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας την αγαπητή συναδέλφισσα, αρθρογράφο και συγγραφέα βιβλίων κα. Μαυρουδή Μαρία, η οποία πραγματοποίησε δράσεις με τις τάξεις Γ’ και Στ’. Συγκεκριμένα, στους μαθητές της Γ’ τάξης έγινε αφήγηση του παραμυθιού “το μυστικό της νεράιδας”, σε συνδυασμό με δραστηριότητες. Οι μαθητές/τριες της Στ’ τάξης συζήτησαν με την κα. Μαυρουδή για τη συγγραφή και επιλογή παιδικών βιβλίων και η συνέντευξη θα συμπεριληφθεί στο επόμενο τεύχος της εφημερίδας τους! Επιπρόσθετα, η κα. Μαρία μοιράστηκε με τα παιδιά ορισμένους βασικούς κανόνες για την δημιουργία μιας μαντινάδας, ανέφερε δικές της μαντινάδες και την ιστορία έμπνευσής τους και τέλος, τα ίδια τα παιδιά, βιωματικά, προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις δικές τους ξεχωριστές μαντινάδες! Σας ευχαριστούμε πολύ για τα σημαντικά ερεθίσματα που δώσατε σήμερα στους μαθητές μας, για τις πολύτιμες συμβουλές προς τα παιδιά και για τα όμορφα δώρα που μας χαρίσατε! Ευχαριστούμε πολύ και για τα βιβλία που προσφέρατε στη σχολική μας βιβλιοθήκη! Να είστε καλά, με υγεία!